Invisalign Nedir? Kimler Invisalign Tedavisi Görebilir?

Teknolojinin gelişmesiyle diş tedavileri de teknolojiye ayak uydurmaya ve hastalara daha modern çözümler sunmaya başladı. Yeniliğe ayak uydurarak gelişen ve giderek popüler hale gelen invisalign tedavisi de bu teknolojik gelişmeleri takip eden uygulamalardan biri. Sizler için bu yazımızda invisalign nedir? Kimler invisalign tedavisi görebilir? Gibi birçok soruyu açıklığa kavuşturduk.

İlk olarak invisalign tedavisinin ne olduğundan bahsedelim. Şeffaf plak ismiyle de bilinen invisalign, dişlerdeki çarpaşıklıkları düzeltmek amacıyla uygulanır. Şeffaf plak, tüm dişleri sarar ve ideal pozisyona gelmesi için diş telinin yerine geçer. Ortodontik tedavilerden biridir aslında. Genel olarak orta ve hafif düzey çapraşıklıklar için uygundur.

Invisalign Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Şeffaf oldukları için ağız içerisinde belli olmaz. Rahatsız edici herhangi bir görüntüsü yoktur.
  • Gündelik yaşamı olumsuz yönde etkilemez. Yemek yemek gibi fonksiyonları engellemez.
  • Yemek yerken veya bir şeyler içerken çıkarabilirsiniz. Yemekten sonra yeniden takmaya devam edebilirsiniz.
  • Özel günlerde veya davetlerde kullanmak istemediğinizde çıkarabilirsiniz. Örneğin mezuniyet, düğün, önemli bir iş toplantısı vs. söz konusu olduğunda birkaç saatliğine çıkarmanızın bir zararı yoktur.
  • Çarpık dişlerin ideal görünüme kavuşmasını sağlar. Diş teli tedavisine gerek kalmadan estetik görünüm kazanırsınız.
  • Ağız içi tarayıcı teknolojisi sayesinde tedavinin sonucu ile ilgili önden bilgi alabilirsiniz.
  • Tedavi planı sanal ortamda oluşur. Bu sebeple tedavinin sonunu üç boyutlu olarak görme şansınız vardır. Tedavi süresince de dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebilirsiniz.

Kimler Invisalign Tedavisi Görebilir?

Ortodontik tedaviler arasında yer alan invisaligni hem gençler, hem yetişkinler hem de çocuklar görebilir. Yine de invisalign tedavisine uygun olup olmadığınızı diş hekiminize danışarak öğrenmelisiniz.

Invisalign Tedavisine Hemen Başlanabilir Mi?

Diş hekiminden randevunuzu oluşturduktan sonra muayeneye gidersiniz. Muayene esnasında diş hekiminiz tedaviye uygun olup olmadığınızı söyler. Tedaviye başlamadan önce yapılması gereken bir işlem varsa önce onları uygular. Bu işlemler:

  • Ağız içerisinde varsa çürüklerin temizlenmesi
  • Diş taşlarının temizlenmesi gibi işlemlerdir. Eğer gerekliyse diş çekimi de gerçekleşir.
  • En sonunda diş hekiminiz ölçü alır ve bu ölçüyü yurt dışına gönderir. Tedavi planınızı online olarak hazırlar. Şeffaf plakların kliniğe gelmesi 1 ayı bulabilmektedir.

Tedavi süreci size uzun gibi görünse de aslında ideal süredir. En büyük avantajı ise tedavi başlamadan dişlerinizin son halini dijital ortamda görebilmenizdir.

“Invisalign Nedir? Kimler Invisalign Tedavisi Görebilir?” başlıklı yazımızdan memnun kaldıysanız Invisalign Fiyat Aralığı Nedir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Share: