Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır İşlem Sonrası Dişler Bembeyaz Mı Olur

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır İşlem Sonrası Dişler Bembeyaz Mı Olur?

Bazı kişilerin diş rengi sarıdır, bazı kişiler gün içinde tükettiği besinler ve içecekler yüzünden dişlerinin beyaz durmamasından şikâyetçidir. Ancak bembeyaz bir gülüş herkesin hayalidir! Dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız bile diş sararmasını önleyemeyebilirsiniz. Özgüveninizi derinden etkileyecek bu durum karşısında yapmanız gereken ise diş beyazlatma işlemi için alanında uzman bir Ankara diş hekimi bulmaktır.

Dişlerinizde anne karnında maruz kaldığınız antibiyotikler gibi nedenlerle iç renklenme görülebilir. Günlük tükettiğiniz yiyecekler ile çay, kahve, alkol, meyve suyu gibi içecekler ve sigara kullanımı (dış renklenme) dişlerinizin doğal beyazlığını gölgeleyebilir.

Öte yandan, ideal diş beyazlığına sahip olmak sandığınız kadar zor değildir. Dişlerinizde meydana gelen iç renklenme veya dış renklenme sorunları diş beyazlatma işlemiyle giderilebilmektedir. Peki, diş beyazlatma nasıl yapılır? Diş beyazlatma işlemleri sonrasında hastalar kesin ve kalıcı olarak bembeyaz dişlere sahip olabilir mi?

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma işlemi, uzman diş hekimi tarafından klinik ortamında uygulanması gerekmektedir. Ağzınızdan alınacak ölçülerde size özel hazırlanacak şeffaf plak veya düşük oranlı beyazlatma ajanları içeren jeller kullanarak da evde diş beyazlatma uygulaması yapabilirsiniz. Dahası, hekim kontrolünde olmadan eczanelerden temin edebileceğiniz beyazlatıcı diş macunu, ağız gargarası gibi ürünlerle de evde dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

Fakat evde diş beyazlatma ürünlerin etkisi, diş hekimi kontrolünde yapılacak diş beyazlatma işlemine göre oldukça düşük ve geçici olacaktır. Bu nedenle, diş hekimi tarafından yapılacak diş beyazlatma uygulaması sonrasında tavsiye edilecek ürünlerin kullanılması daha doğru olacaktır. Ofis tipi beyazlatma olarak da bilinen ofis bleaching, diş beyazlatma işleminde kullanılan en etkili yöntemdir çünkü diş kliniğinde uygulanan beyazlatıcı ajanların peroksit oranları daha yüksektir. Dahası, dişlerinizin beyazlama süresi kısalırken, diş beyazlığının kalıcılık süresi uzar.

İşlem uygulanmadan önce, diş taşı temizliğiniz yapılacaktır. Seanslar öncesinde ve sonrasında gülüşünüzün fotoğrafı çekilerek renk farkını görmeniz sağlanacaktır. Diş beyazlatma işlemi sonucunda dişleriniz kendi renk tonuna göre 2-3 ton açılacaktır. Genellikle 2 veya 3 seansta tamamlanan diş beyazlatma işlemi, dişlerinizdeki renklenme türü ve miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. İşlemden önce diş etleriniz zarar görmemesi için koruyucu bir bariyer jel uygulanacaktır. Yaklaşık 15 dakikada bir ve 2-3 sefer dişlerinize beyazlatma jeli sürülecektir.

Seanslar arasında diş renginizi değiştirecek çay, kahve ve şarap gibi gıdalardan uzak durmanız ve sigara kullanımını en aza indirgemeniz çok önemlidir. Diş beyazlatma seansları arasında hassasiyet oluşumu da normal karşılanmaktadır. Hassasiyetten kaynaklanan rahatsızlığı ortadan kaldırmak için özel diş macunları kullanılabilir.

Diş Beyazlatma İşleminde Başarı Oranı Nedir?

Yapılan araştırmalara göre; dış renklenme dolayısıyla diş hekimine başvuran hastalardaki başarı oranı oldukça yüksektir. Yani sigara, çay, kahve ve yaşa bağlı renklenmeler dolayısıyla uygulanan diş beyazlatma işlemlerinde tatmin oranı oldukça yüksektir. Öte yandan; ilaçlara ve floride bağlı iç renklenmelerde çok iyi sonuçlar elde edilemeyebilmektedir.

Dişin beyazlığını koruma süresi pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Diş beyazlatma sonrasında elde edilen diş rengi 3 ay ile 4 yıl arasında korunabilmektedir. Sigara kullanımı, çay ve kahve tüketimi çok olan bireylerde sonradan kazanılmış beyazlığın ömrü daha kısa olmaktadır.

Dişlerinizin eski rengine dönmesini istemiyorsanız, 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolüne gitmeli, ağız sağlığınız için dişlerinize zarar verecek gıda ve içeceklerden uzak durmalısınız.

Diş beyazlatma işlemi yaptırabileceğiniz güvenilir bir Ankara diş hekimi arıyorsanız, yıllara yaygın tecrübesi ve güler yüzüyle %100 hasta memnuniyeti hedefiyle çalışan Dr. Fatma Tekin’den hemen randevu alabilirsiniz.