Invisalign Nedir Tedavi Süreci Nasıl İşler

Invisalign Nedir Tedavi Süreci Nasıl İşler

Diş problemleri yaşayan insanlar, yaşam standartlarını düşüren bu sorunları çözümlemek adına çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayabilecek en iyi diş hekimi araştırması yapmaktadır. Diş tedavisi yöntemlerinden biri olan insvisalign nedir, tedavi süreci nasıldır konularını bu makalemizde ele aldık.

Invisalign nedir? Tel kullanımına gerek duyulmadan yapılan diş düzeltme tedavisine verilen isimdir. Tel yerine hafif ve şeffaf bir plak kullanılmaktadır. Bu plak sayesinde dişler istenen güzelliğe ve şekle kavuşturulabilmektedir. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen invisalign tedavi süreci hastadan hastaya değişkenlik gösterebilmektedir.

Invisalign Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Invisalign tedavisi yaptıran kişi plağa alışma sürecinden geçmektedir. 7 ile 10 gün arasında sürebilecek alışma evresinde konuşmada zorlanma problemleri oluşabilmektedir. Ağzın plağa alışmasının ardından hastanın diksiyonu net bir şekilde düzelecektir.

Geleneksel tel tedavisine kıyasla farklı bir teknikle uygulanan invisalign, kullanılabilirlik açısından bakıldığında gelenekse ortodonti tedavi yöntemlerinden farklı değildir. Her ortodonti tedavisinin alternatifi niteliğinde olabilmektedir. Bu nedenle günden güne invisalign tedavisine yönelen hasta sayısında artış gözlemlenmektedir.

Invisalign tedavisinin en önemli avantajı hastada estetik bir kayıp yaratmıyor olmasıdır. Sonuçta, hastanın tel kullanması gibi bir gerekliliği bulunmamaktadır.

Dahası, normal tel tedavisi sırasında yeme kısıtı olmaktadır. Tel kullanan hastalara sert ve yapışkan gıdalardan uzak durmaları önerilmektedir. Öte yandan, şeffaf plak tedavisinde bu durum görülmemektedir.

Hasta yemek yeme esnasında şeffaf plağı çıkarabilme özgürlüğüne sahiptir. Böylece, hasta istediği gıdayı ve içeceği tüketebildiği için büyük bir avantaj elde etmektedir.

Bir başka artısı, invisalign tedavisi, tel tedavisine göre çok daha kısa sürede tamamlanabilecek bir işlemdir. Tedavi planı oluşturulurken bilgisayar ortamında veriler değerlendirilmeye alınmaktadır. Dişlerin üç boyutlu konumu belirlenerek bazı kuvvetlerin dişler üzerinde oluşturabileceği yan etkiler de elimine edilmiş olmaktadır.

Invisalign Fiyatları

Invisalign tedavi süreci her hasta için aynı olmamaktadır çünkü genellikle kişilerin tecrübe ettikleri ortodonti hastalıkları farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, invisalign fiyatları hastalığa ve hastalara göre değişebilmektedir.

Invisalign fiyatı belirlenirken hastanın plak sayısı da göz önünde bulundurulmaktadır. Özetle, işlemi daha kısa sürecek, dişleri daha az problemli ve ağızda daha az sayıda plağı olan hastanın ödeyeceği ücret daha düşük olacaktır. Öte yandan, kompleks problemleri olan ve ağzında daha fazla sayıda plağı olan hastanın ödeyeceği ücret bambaşka olabilmektedir.

Özetle, invisalign tedavisi kişiye özel hazırlanan bir tedavi planıdır. Hastanın dişlerinin dijital ölçüsüne göre kişiye özel şeffaf plak tasarımı yapılmaktadır. Bu nedenle, geleneksel yöntemlerle yapılan ortodontik tedavilere göre daha pahalıdır.

Invisalign nedir sorusunun yanıtını aldıktan ve tedavi süreci hakkında yeterli bilgiyi edindikten sonra invisalign tedavisi görmek isteyen hastalar, alanında uzman bir diş hekimi olan Dr. Fatma Tekin’e başvurarak ortodonti hastalığının teşhisi, tedavi planı oluşturulması ve invisalign sürecinin işleme alınmasıyla ilgili bilgi alabilirler.