İmplant Yapımı

İmplant Yapımı

İmplant Yapımı; Eksik dişlerin yerini alması için çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş köklerine implant denmektedir. İmplant yapımı son yıllarda sıkça gerçekleştirilen bir operasyondur. Bunun sebebi eksik dişleri olan kişilere uzun ömürlü ve kalıcı diş imkânı sağlanmasıdır.

İmplant Yapımı Nasıl Gerçekleşir?

Diş implantları için kullanılan malzemeler insan vücudu için tamamen uyumludur ve kaliteli malzemelerle yapılır. İmplant aşamaları küçük titanyum vida ve abutment ile birleştirildikten sonrasında kron yapılmasından oluşmaktadır. Titanyum vida, çene kemiğine son derece uyumludur ve yapay diş kökü görevini üstlenir. Bir veya daha fazla diş kayıplarının yerine rahatlıkla implant tedavisi uygulanmaktadır. İmplant tedavisi bitirdikten sonra implantın kemikleşmesi ve bölgenin hemen iyileşmesi için koruyucu bir vida yerleştirilir. Açılan diş eti kapatılır ve sonrasında birkaç ay beklenir. Birkaç aylık bekleme süresinden sonra vida çıkarılarak dental implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir. Diş etinin şekillenmesinden sonrasında da geçici kuron ile kalıcı kuron değiştirilir ve tedavi tamamlanır.

İmplant yapımı iki türden oluşmaktadır. Bunlar: Endosteal implant ve Subperiosteal implanttır.

Endosteal implant: Cerrahi yolla çene kemiğine yerleştirilen implant türüdür. İmplant sonrası diş eti dokusunun iyileşmesiyle ikinci bir işlem yapılıp diş eti şekillendirir. Yapay dişler, köprüler ve gruplar implanta bağlanmaktadır. En çok kullanılan implant türüdür.

Subperiosteal implant: Bu implant türünde metal çerçeve kullanılmaktadır. Diş eti dokusunun alt kısmına ve çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeve, sonrasında çene kemiğine sabit duruma gelir. Metal çerçevede bulunan materyaller diş etlerinden dışarı çıkar ve o bölgeye implantlar monte edilir.

İmplant Diş Fiyatları 2022

İmplant diş fiyatları 2022 için hekimlerden veya kliniklerden randevu alınması gerekmektedir. Çünkü herkesin diş yapısı, çene yapısı, kemiği farklı olduğundan dolayı tedavi aşamaları veya uygulanacak olan yöntemler de farklılık gösterir. Bu sebeple implant diş fiyatları kişiye göre değişebilen bir fiyat aralığı içerisindedir. Kişilerdeki eksik diş sayısı ve çene kökünün hangi tedaviye uygun olduğunu belirlemek de gerekmektedir. Bu belirsizliklerin netleşmesi sonrasında kişiye uygun implant diş uygulanır.