Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavisi; Diş hekimliğinin alt dallarından biri olan ortodonti, dişlerin dizilişi, yapısal bozuklukları veya çene yapısındaki deformasyonları üzerine çalışılan ve uzmanlaşılan bir alandır. Genellikle ortodonti tedavisi diş teli ve ortodonti çene tedavisi uygulamalarını kapsamaktadır.

Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Araç ve Gereçler Nelerdir?

  • İnsan vücuduna tamamen uyumlu vidalı araçlar
  • Hareketli ortodontik araçlar
  • Şeffaf plaklar
  • Sabit ortodontik araçlar

Ortodonti Bozukluğunun Çeşitleri

Ortodonti bozukluğunun çeşitleri vardır ve bozukluk çeşidine göre hastalara en uygun tedavi yöntemi uygulanır. Ortodonti bozukluğunun çeşitleri şunlardır:

  • Overbite
  • Underbite
  • Crossbite
  • Openbite
  • Boşluklar
  • Çarpaşıklık

 

Overbite

Üst dişlerin, alt dişleri yüksek oranda örtmesidir. Bu bozuklukta üst dişler alt dişleri ön taraftan kaplayabilmektedir. Bu çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir ancak ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Underbite

Overbite türünün tam tersi olarak alt dişlerin üst dişlere oranla daha önde olmasıdır. Bu durumda alt çene yapısı da üst çeneden önde olabilir. Diş teli tedavisi ile önüne geçilebilir.

Crossbite

Crossbite de diş teli tedavisi ile düzeltilebilir. Crossbite durumunda alt ve üst dişler arasında kapanış görülür.

Openbite

Arka dişler kapandığında birbirine değmesi fakat ön dişlerin birbirine değmemesi durumudur. Bu noktada dişler aralık halinde durur. Ancak diş teli tedavi sürecinden sonra bu durum düzeltilir.

Boşluklar ve Çarpaşıklık

Dış etkenlerle veya genetik sebeplerle kaybedilen dişlerin arasında boşluklar oluşur. Çarpaşıklık ise dişlerin sağlıklı bir şekilde çıkması için yeterli alan olmaması durumunda oluşan sıkışıklığın, dişlerin diziminde çarpıklık meydana getirmesidir. Dizilim bozukluğu olarak da bilinen çarpaşıklık diş teli tedavisi ile düzeltilir.

Ortodonti Tedavi Çeşitleri

Ortodonti bozukluğunun çeşidine göre uygun tedavi yöntemleri vardır. Herkesin diş ve çene yapısı ile ortodontik bozukluğu farklı olduğundan dolayı farklı tedavi çeşitleri uygulanır. Günümüzde en yaygın kullanılan 4 tip tedavi çeşidi vardır. Bu tedaviler ileri teknolojili ve modern araç gereçler aracılığıyla, steril ortamlarda uygulanmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte tedavinin kalitesi de artmakta ve kullanılan malzemeler daha modern olmaktadır. Ortodontik tedavi çeşitleri: metal diş teli, şeffaf diş teli, lingual diş teli ve şeffaf plak (şeffaf diş plağı).